آموزش ابزارآلات

راه اندازی اره زنجیری بنزینی

راه اندازی اره زنجیری بنزینی

اره زنجیری بنزینی، جزء ابزارهای مهم و کاربردی برای برش کاری با سرعت بالا می باشد و طراحی آن به صورتی است که هم به وسیله ی نیروی برق مستقیم و هم با سوخت بنزین کار می کند.

این وسیله، دارای یک موتور محرک و یک تیغه ی زنجیری می باشد و این تیغه در حول یک ورق فلزی به اسم ساطور می چرخد و عملیات برش را انجام می دهد.

در زمان کار کردن با این وسیله، نیروی گشتاور موتور، به زنجیر منتقل می شود و باعث می شود که حول ساطور بچرخد و در این عملیات برش انجام می شود.

توجه داشته باشید که این اره، دارای محافظ نمی باشد و جزء یکی از خطرناک ترین اختراعات بشر محسوب می شود. البته به دلیل موتور دو زمانه ای که دارد، کاربران می توانند، نیروی گشتاور موتور را کنترل کنند.

این وسیله، دارای دو نوع اره برقی و اره موتوری یا بنزینی می باشد و با توجه به نوع سوخت دسته بندی می شوند.

مونتاژ قطعات و نصب اره موتوری

مونتاژ قطعات و نصب اره موتوری و تعمیر آن

مراحل راه اندازی اره زنجیری بنزینی

برای راه اندازی اره زنجیری بنزینی، باید یک سری مراحل را انجام دهید و رعایت درست و اصولی هر کدام از آن ها باعث می شود که دستگاه به درستی کار خود را انجام دهد. در ذیل این مراحل مهم را برای راه اندازی اره زنجیری بنزینی بیان می کنیم:

بررسی مخزن سوخت

قبل از انجام هر کاری، ابتدا مخزن سوخت دستگاه را کنترل کنید و در صورت نیاز سوراخ داخل آن را پر کنید.

بررسی مخزن روغن

در این مرحله باید مخزن روغن را مورد بررسی قرار دهید، زیرا در این دستگاه، نسبت روغن به بنزین باید به نسبت ۴۰ به ۱ باشد و در صورت نیاز باید از روغن مخصوص استفاده کنید.

در صورت نیاز به اضافه کردن روغن، باید آن را درون بنزین بریزید و به خوبی تکان دهید تا روغن درون بنزین به خوبی حل شود.

مراحل راه اندازی اره زنجیری بنزینی

مراحل راه اندازی اره زنجیری بنزینی و چک کردن روغن و زنجیر آن

بررسی عملکرد کلاچ ایمنی

کلاچ دستگاه باعث عملکرد درست و اصولی آن می باشد و قبل از روشن کردن باید آن را مورد بررسی قرار دهید و از درستی آن اطمینان حاصل کنید تا در زمان کار کردن دستگاه درجا نزند و به درستی همراه با حرکات منظم کار کند .

تنظیم کردن کاربراتور

در قسمت کاربراتور، فیلتر سوخت و فیلتر هوا قرار دارد و در اثر استفاده ممکن است که دچار کثیفی و خرابی شود. بنابراین بهتر است که قبل از استفاده از دستگاه این قسمت را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز به تعویض و یا تمیز کردن فیلتر هوا و فیلتر سوخت اقدامات لازم را انجام دهید.

بررسی ترمز دستگاه

بخش ترمز در این دستگاه، بسیار مهم می باشد و جزء قسمت های ایمنی محسوب می شود. قبل از راه اندازی و کار با دستگاه باید این قسمت را مورد بررسی قرار دهید و از درستی آن اطمینان حاصل کنید.

برای این کار باید، اره را در حالت افقی قرار دهید و دسته را رو به جلو رها کنید و به نوک اره چوب بزنید و در این حالت عملکرد درست دستگاه را امتحان کنید و از درستی آن اطمینان حاصل کنید.

راه اندازی دستگاه اره زنجیری با موتور سرد

برای انجام این کار و راه اندازی اره زنجیری با موتور سرد ابتدا باید، موتور را بعد از تعویض سوخت راه اندازی کنید و یا اینکه صبر کنید و پس از گذشت ده دقیقه از خاموش بودن موتور را روشن کنید و این کار را در اصطلاح راه اندازی با موتور سرد می گویند.

نکات ایمنی کار با اره زنجیری بنزینی

همانطور که می دانید، اره زنجیری دارای یک تیغه ی تیز می باشد و در زمان کار کردن سرعت بالایی دارد و به همین دلیل ممکن است که خطرات جبران ناپذیر و به دلیل راه اندازی با بنزین ممکن است که خطر اشتعال را به همراه داشته باشد. به همین دلیل قبل از شروع کار باید یک سری نکات ایمنی را رعایت کنید و مهم ترین آن ها را در ذیل بیان می کنیم:

 • نگه داشتن اره با دو دست در زمان کار کردن.
 • در زمان حمل دستگاه، موتور حتما خاموش باشد.
 • در زمان روشن کردن از عدم تماس وسیله با دستگاه مطمئن باشید.
 • در صورت استفاده از دستگاه در مکان سر بسته، حتما تهویه وجود داشته باشد.
 • دقت داشته باشید که در مکان بسته و کوچک، اره را روشن نکنید.
 • از این اره، برای برش چوب استفاده کنید.
 • در صورت حمل این دستگاه، حتما از حفاظ تیغه استفاده کنید.
 • در زمان کار کردن از وسایل ایمنی مانند: دستکش و عینک استفاده کنید.
 • در زمان مونتاژ و راه اندازی دستگاه، حتما دفترچه ی راهنمای آن را مطالعه بفرمایید.
 • این دستگاه را در مکانی امن و دور از دسترس افراد دیگر و مخصوصا کودکان قرار دهید.
 • فیلتر هوا، شمع، کاربراتور و سوخت اره برقی جزء قسمت های مهم آن می باشد و تاثیر بسیار زیادی در عملکرد دست دستگاه دارند و به همین دلیل باید به صورت ماهانه و سالانه چک و سرویس شوند.
نکات ایمنی کار با اره زنجیری بنزینی

نکات ایمنی کار با اره زنجیری بنزینی در انواع برش

مونتاژ قطعات و نصب اره موتوری

امروزه از این اره برقی ها در مصارف مختلفی مانند مصارف سنگین، امور سبک و خانگی، قطع درختان و الوارهای چوبی و هرس باغات، در زمینه ی کشاورزی و صنایع مختلف دیگری استفاده می کنند.

در بسیاری از موارد، این اره برقی ها در جعبه ی مخصوص خود به صورت قطعاتی مجزا قرار دارد و بعد از خرید و برای استفاده باید این قطعات را سر هم کنید و چگونگی راه اندازی و نصب آن ها را در ذیل بیان می کنیم:

 • استارت کار با گایدبار
 • نصب گایدبار اره زنجیری
 • نصب زنجیر اره موتوری
 • نصب زنجیر اره برقی

ایرادیابی اره موتوری

در زمان کار کردن با این دستگاه ممکن است که کاربران با یک سری مشکلات موجه شوند و در ذیل به آن ها اشاره می کنیم:

دود زیاد موتور اره برقی

اگر در زمان کار کردن، دستگاه دارای دود زیادی باشد، مشکل از نسبت بالای بنزین است و در ترکیب شما بنزین بیش از اندازه است و برای رفع این مشکل، هم باید باک سوخت را خالی کنید و سوخت جدید داخل آن بریزید.

دود نکردن موتور اره

در صورت عدم دود موتور، احتمالا برای میزان کم روغن در ترکیب، روغن و بنزین می باشد و برای رفع این مشکل باید دستگاه را خاموش کنید و روغن و بنزین را با نسبت مناسب ترکیب کنید و مجدد در محفظه ی مورد نظر بریزید.

خاموش شدن موتور بلافاصله پس از روشن شدن

خاموش شدن اره موتوری دقیقا بعد از روشن شدن، یکی دیگر از مواردی است که ممکن است کاربران در زمان کار کردن با آن موجه شوند و برای رفع این مشکل باید دریچه ساسات را به مدت ۲۰ تا ۲۵ ثانیه باز کنید و دور آرام کاربراتور را مقداری بیشتر کنید.

همان طور که در این مقاله بیان کردیم، اره زنجیری دارای دو مدل بنزینی و برقی می باشد و با سرعت بالا و کیفیت برش می تواند تمامی کارهای مربوط به برش تنه های درختان در کارخانه های چوب بری و موارد مشابه را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *