آموزش ابزارآلات

راهنمای خرید سشوار صنعتی

مقاومت داخلی تفنگ حرارتی

سشوار صنعتی، یک ابزار صنعتی بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف می باشد و از این ابزار برای رنگ آمیزی بدنه ی ماشین، تمیز کردن رنگ قدیمی و اشیاء دیگر مانند شکل دادن و از بین بردن لایه های قدیمی چسب و همچنین در صنعت الکترونیک برای اتصال قطعات یک برد الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای خرید سشوار صنعتی باید کاملا آگاه باشید که با توجه به نیاز خود، بهترین سشوار صنعتی را انتخاب کنید. برای انتخاب این ابزار باید مواردی مانند: قدرت سشوار، کنترل دما، تنظیم دما، عناصر و … مورد توجه قرار بگیرد.

قبل از خرید این محصول کاربردی، یک سری نکات را باید رعایت کنید و در ذیل آن ها را با ذکر دلیل بیان می کنیم.

مشخصات سشوار صنعتی

سشوار صنعتی مانند سشوار معمولی کار می کند و دارای حرارت می باشد و با این تفاوت که قدرت بیشتری دارد و در زمینه ی صنعت کاربرد آن بیشتر است.

این دستگاه دارای دمایی بین ۵۰ تا ۶۰۰ درجه می باشد و البته که برخی از انواع مورد استفاده در صنایع خاص می توانند تا ۷۶۰ درجه تولید کنند و مانند سشوارهای آرایشگری از یک لوله ی گرم کننده و یک دسته در انتهای آن تشکیل شده است و برای زیبایی بیشتر شبیه اسلحه می باشد.

کارکرد آن هم به این صورت می باشد که از یک عنصر ساده و یا سرامیکی برای تولید گرما استفاده می کند و به وسیله ی نازل هوای گرم هدایت می شود و دارای محفظه ای می باشد که در زمان کار آسیب نبیند.

پنجره های ماشین با سشوار صنعتی در حال گرم شدن

پنجره های ماشین با سشوار صنعتی در حال گرم شدن

کاربردهای سشوار های صنعتی

سشوارهای صنعتی برای صنایع گرمایش، شیشه دودی اتومبیل از بین بردن رنگ های فلزی، خم شدن لوله های پلاستیکی، برش در بسته بندی محصول، پرداخت لاک های حرارتی در مدارهای الکترونیکی، پوشش های لایه بردار از سطوح مختلف و یا چسب های صنعتی خشک و … دارای کاربرد می باشد.

این دستگاه توانایی تولید گرمای بالایی دارد و به همین دلیل در دسته ابزارهای قدرتمند صنعتی قرار می گیرد و تفاوت آن ها با سشوارهای معمولی در قابلیت تنظیم دور موتور با توجه به دما، قابلیت تنظیم دقیق دما و همچنین تولید گرمای زیاد می باشد.

این ابزار حرارتی برای مشاغلی مانند برق، جوشکاری، صنعت و همچنین در تولید لامپ های کم مصرف مود استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از کاربردهای این وسیله ی کاربردی، برای تعمیرات منزل مانند حذف لایه های قدیمی رنگ دیوار، بسته بندی و یا باز کردن مواد پوشش و لحیم کاری همراه با ابزار دیگر می باشد.

این دستگاه بسیار پر کاربرد است و از دیگر کارایی های آن برای جدا کردن چسب ها و برچسب ها از سطوح مختلف و در کارهای تخصصی مانند صاف کردن اتومبیل، نوار MDF و لوله کشی، سیم لاک زدن و دودی کردن شیشه های ماشین و … می باشد.

مزایای استفاده از سشوار صنعتی

دسته ی این سشوار از پلاستیک می باشد و به همین دلیل در زمان کار کردن با آن احساس خستگی نمی کنید.

این سشوار دارای طیف گسترده ای از گرما می باشد و به همین دلیل در صنایع مختلف دارای کاربرد می باشد.

از ویژگی های این وسیله تولید گرما بدون ایجاد شعله می باشد، زیرا شعله می تواند در حین کار به دستگاه آسیب برساند.

مردی که لاک قدیمی را با استفاده از اسکرابر و تفنگ حرارتی از چوب جدا می کند

مردی که لاک قدیمی را با استفاده از اسکرابر و تفنگ حرارتی از چوب جدا می کند

نکات مورد توجه برای خرید سشوار صنعتی

اگر قصد استفاده از این وسیله در کارهای خانگی را دارید، حتما سشوار مناسب برای کار در خانه را خریداری کنید، زیرا استفاده از سشوارهای مناسب برای فضای کارگاه در فضایی دیگر بسیار خطرناک است. در زمان استفاده از این وسیله، حتما باید نکات ایمنی را در نظر داشته باشید و آن ها را رعایت کنید.

قدرت و توان

برای خرید به ولتاژ و توان دستگاه توجه داشته باشید و با توجه به نیاز خود توان دستگاه را انتخاب کنید. زیرا این سشوارها با توجه به قدرت خود توانایی پاسخگویی به نیازهای شما را دارند.

بیشتر سشوارهای صنعتی موجود در بازار مدل های کابل برقی می باشند و به مقدار نسبتاً زیادی برق نیاز دارند و از ۵۰۰ تا ۲۵۰۰۰ وات متغیر هستند.

جریان هوا قابل تنظیم

قابلیت جریان هوای قابل تنظیم و یا تنظیم میزان جریان هوا این امکان را می دهد که در زمان کار با مواد سبک و یا کار روی سطوح حساس که نمی خواهید در معرض گرما باشید، آن را تنظیم و کنترل کنید.

و همچنین می توانید هوا را برای سرعت بیشتر و در نتیجه سریع تر بالا ببرید و دارای تعدادی از تنظیمات سرعت ثابت و یا یک صفحه ی تنظیم پیوسته برای کنترل کامل تر می باشد.

کنترل دما

در زمان خرید این دستگاه، حتما به دکمه ی کنترل دما توجه داشته باشید، زیرا با این قابلیت می توانید برای انجام کارهای مختلف استفاده کنید و البته که برخی از این دستگاه ها دارای تنظیمات دما به صورت خودکار می باشند و به کنترل دستی دما نیازی ندارد.

جنس بدنه

این دستگاه ها مانند دیگر وسایل مورد استفاده در صنعت، باید از هرگونه ضربه محافظت شوند و به همین دلیل باید دستگاهی که دارای جنس خوبی می باشد را انتخاب کنید، زیرا در زمان کار کردن دمای عنصر سرامیک دستگاه به شدت بالا می رود و بسیار حساس و شکننده می شود و با کوچکترین ضربه آسیب می بیند و دچار شکستگی می شود.

مردی که رنگ را با تفنگ حرارتی پاک می کند

مردی که رنگ را با تفنگ حرارتی پاک می کند

وزن سشوار

وزن سشوار بسیار مهم می باشد و ممکن است که یک مسئله ی جزئی به نظر برسد ولی در زمان کار کردن با سشوار صنعتی باید راحت باشید و پیشنهاد ما به شما انتخاب وزن سبک در آن ها می باشد.

توان سشوار

برای خرید سشوار صنعتی، باید به میزان توان دستگاه توجه داشته باشید و این میزان باد دستگاه باید بر حسب لیتر در دقیقه و دمای تولید بر حسب درجه سانتی گراد در جدول مدل های جدید بیان شده باشد و دستگاه توانایی تولید دماهای مختلف و جریان های مختلف باد را داشته باشد.

نازل سشوار

یکی از نکات مهم و مورد توجه، استفاده از نازل های مختلف برای کنترل جریان باد از دستگاه برای انجام کارهای مختلف می باشد و نمونه های جدید این دستگاه به یک بسته ی حاوی نازل های مختلف و متعدد مجهز است.

قطع کن گرما

قطع کن خودکار به این صورت کار می کند که، اگر درجه ی حرارت بیش از دمای تنظیم شده و یا حداکثر دمای خروجی باشد، منبع تغذیه برای حفظ ایمنی و یا حفظ دمای مورد نیاز قطع می شود.

نوع و برند

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار، نوع عملکرد و محل بکارگیری سشوار می باشد و هرچه این دستگاه حرفه ای تر باشد، دارای مقاومت بالاتری در برابر آسیب های محیطی می باشد وبه این نکته دقت داشته باشید که اگر این دستگاه در مکان مناسب خود مورد استفاده قرار نگیرد، می تواند وسیله ای خطرساز برای کاربران باشد.

دسته

چنانچه دسته ی به کار رفته با توجه به اصول ارگونومیک طراحی شده باشد، باعث می شود که بدون احساس خستگی مدت زمان بیشتری از دستگاه استفاده کنید.

پایه نگه دارنده

وجود پایه باعث ایمنی بیشتر دستگاه می شود و به این صورت که دستگاه بر روی پایه قرار داد و امکان استفاده از دو دست به صورت همزمان وجود دارد.

شیرینی های کرم دار با سشوار صنعتی در حال آماده سازی

شیرینی های کرم دار با سشوار صنعتی در حال آماده سازی

المنت

نوع و جنس المنت بکار رفته در دستگاه یکی از مسائل مهم و تاثیرگذار در کیفیت و عملکرد دستگاه می باشد. امروزه از المنت های سرامیکی و فلزی در این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد و هر کدام دارای ویژگی ها و طول عمرهای متفاوتی هستند.

نمایشگر

نمایشگر دستگاه معمولا به صورت ال ای دی (LED) و یا ال سی دی (LCD) می باشد و می توانند داده های مفیدی مانند: اطلاعات دما، سرعت و جریان هوا را به صورت تصویری در اختیار کاربران بگذارند.

نشانگر گرمای باقی مانده

نازل یک سشوار پس از استفاده ی طولانی مدت داغ می شود و با دست زدن و برداشتن به کاربران صدمه وارد می کند. وجود یک نشانگر گرمای باقی مانده یا چراغ هشدار دهنده می تواند کاربران را از مقدار گرمای باقیمانده مطلع کند.

نوع نازل و لوازم جانبی

اگر که به دنبال یک سشوار صنعتی بسیار عالی می باشید، باید علاوه بر قدرت دستگاه، به نوع نازل و لوازم جانبی آن نیز دقت کنید.

در زمان خرید به این نکته توجه داشته باشید که، حداقل یک و یا دو نازل همراه با دستگاه ارائه شود تا کارایی دستگاه در مصارف خانگی و صنعتی بیشتر شود.

همچنین همراه بیشتر سشوارها لوازم جانبی مانند کاردک، لیسه و … ارائه می شود تا بتوانید رنگ های شل شده به وسیله ی سشوار را به راحتی از سطح مورد نظر جدا کنید. لیسه نیز می تواند رنگ را از گوشه های مهره دار یا شیارهای قاب درب یا پنجره جدا کند.

ابزار سشوار صنعتی

ابزار سشوار صنعتی

انواع نازل سشوار صنعتی

نازل ها کمک می کنند که گرما بر روی سطوح مختلف به صورت دقیق تر تنظیم شوند و استفاده از نازل بسیار مهم می باشد و باعث انتشار، بازتاب و یا تمرکز گرما بر روی سطح مورد نظر می شوند. برخی از این نازل ها عبارتند از:

نازل اصلی

نازل اصلی معمولا، برای انجام کارهای معمول مناسب است.

نازل محافظت شیشه

این نازل گرمای حاصل را در زمان حذف رنگ از قاب پنجره ها از شیشه دور نگه می دارد.

نازل دم ماهی یا نازل تخت

این نازل برای از بین بردن رنگ، شل کردن کاشی ها و … مورد استفاده قرار می گیرد و گرما را در سطح وسیع تری انتشار می دهد.

نازل مخروطی یا نازل نقطه ای

این نازل گرمای به وجود آمده را به یک نقطه متمرکز می کند و به وسیله ی آن می توانید یک منطقه ی کوچک را خیلی سریع گرم کنید و معمولا برای جوشکاری برزنت پلاستیکی، شکل دادن به نقطه وینیل یا شکل دادن به شیشه مورد استفاده قرار می گیرد.

نازل بازتابنده یا قاشقی

این نازل برای شکل دادن پیچ های محکم در لوله های پلاستیکی و یا گرم کردن یکنواخت لوله به صورت یکباره و از همه طرف مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله، کاملا می دانید که در زمان خرید یک سشوار صنعتی باید به چه نکاتی توجه داشه باشید و آن ها را در نظر بگیرید.

همچنین فروشگاه ابزار غفوری سشواری صنعتی زیر را به فروش می رساند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.