آموزش ابزارآلات

تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری چیست؟

سیم جوش

سیم ‏جوش، یک سیم مفتولی بدون پوشش و یا با پوشش نازک است. ولی الکترود، دارای یک پوشش ضخیم به نام فلاکس می باشد. سیم جوش دارای قابلیت خم شدن و انحنا و در حالی که الکترود سفت و مستقیم است. هر دور آن ها، نماینده یک نوع روش جوشکاری از نوع قوس الکتریکی می باشند و وظیفه انتقال جریان قوس الکتریکی به قطعه کاری و پر کردن فضای خالی بین دو قطعه را در جوشکاری سیم مستقیم، سیم جوش بر عهده دارد. در جوشکاری الکترودی، این مسئولیت بر عهده ی الکترود و سرعت اتمام الکترودها به دفعات بیشتر از سیم‏ جوش‏‌ است.

جوشکاری با سیم جوش

جوشکاری با سیم مستقیم، یک فرایند است که در آن جریان پیوسته‌ای از گرما به وسیله ی یک جریان قوس الکتریکی، بین سیم و قطعه کاری ایجاد می شود و باعث ذوب شدن و جوش خوردن فلز مورد نظر می‌شود. برای اینکه در این نوع سیستم جوشکاری همگن و دقیق باشد، باید از گازهای محافظ استفاده شود تا از تماس اکسیژن و نیتروژن جلوگیری شود. از گاز آرگون در ترکیب با اکسیژن یا از هلیم، و از کربن دی اکسید یا ترکیب آن با آرگون استفاده می‌شود.

سیم جوش چیست؟

سیم جوش، دارای یک هسته ی فلزی است و جریان الکتریسیته برای ایجاد قوس الکتریکی و پرکردن فضای بین دو قطعه به طور همزمان از آن عبور می کند. پوشش سیم جوش، فلاکس نام دارد و برای حفاظت از سیم جوش و جلوگیری از زنگ ‌‏زدگی و واکنش‌های شیمیایی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. سیم جوش، از یک طرف به اسپول و یا قرقره متصل است و طول بسیار زیادی دارد. به همین دلیل است که به صرف زمان برای وارد کردن سیم جوش جدید در حین کار نیازی نمی باشد.

برای بالا رفتن دقت کار، سیم از طرف دیگر از درون یک نازل برنزی عبور می‌کند و به قطعه می رسد. برای سیم جوش‌های معمولی، می توانید فقط در فضای بسته کار کنید، زیرا در صورت کار کردن در وزش باد، برای گازهای حفاظتی مشکل ایجاد می‌شود.

برای جوشکاری در فضای باز هم از نوعی سیم جوش به نام فلاکس کورد مورد استفاده قرار می گیرد و به استفاده از گاز محافظ نیازی نمی باشد، زیرا در این سیم های گران قیمت، یک لایه محافظی وجود دارد و این لایه دارای ترکیباتی است که می تواند کار حفاظت از حوضچه ی جوش را انجام ‌دهد و به همین دلیل است که نیازی به حمل مخزن گاز به مکان مورد نظر نیست.

به وسیله ی این سیم جوش فلاکس کورد، از شدت جریان آمپراژ بالاتر و همچنین سیم‌ ها با قطر بیش‌تر برای ایجاد اتصال ضخیم ‌تر می توانید استفاده کنید.

سیم جوش چیست؟

سیم جوش چیست؟ و چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای استفاده از سیم جوش

استفاده از سیم جوش، دارای مزایایی می باشد و ما در ذیل آنها را بیان می کنیم:

 • در این نوع جوشکاری، جریان برق مستقیم DC مورد استفاده قرار می گیرد و باعث پایدار شدن جریان قوس الکتریکی می‌شود.
 • با توجه به نوع گازهایی که در طول این فرایند انجام می شود، می توانید پارامترهای مختلفی مانند: انرژی ورودی، سرعت جوشکاری، نحوه اتصال دو فلز، شکل نقش ایجاد شده و میزان پاشش مواد به اطراف را کنترل کنید.
 • به وسیله ی استفاده از این روش، هر قطعه‌ ای را در هر مکانی می‌توانید جوشکاری کنید.
 • با استفاده از این روش، جوشکاری به شکل بسیار زیبایی انجام می شود و ترشحات اضافی بسیار کمی بر جای می ماند.
 • در طول این فرایند، گازهای آلوده و سمی بسیار کمی تولید می شود.
 • در صورتی که کاربر، دارای مهارت کافی برای انجام این کار باشد، این فرآیند می‌تواند به شکل اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک انجام شود.
 • با استفاده از این روش، تولید بالاتر می رود، زیرا در مقایسه با روش الکترودی، زمان صرف شده برای تعویض الکترود حذف می‌شود.

معایب استفاده از سیم جوش

استفاده از این روش دارای معایبی هم می باشد و در ذیل آن ها را توضیح می دهیم:

 • تجهیزات مورد استفاده در این روش، قیمت بالایی دارند و هزینه بالا می رود.
 • این روش، به سیستم خنک کننده ی سریع ‌تری نسبت به دیگر روش‌ها نیاز دارد و به همان نسبت هزینه هم بالاتر می رود.
 • برای داشتن ظرفیت بالا و یا جاهایی که به لحاظ مکانی دسترسی دشوار است، استفاده از این روش آسان نمی باشد و پیچیدگی هایی دارد.

کاربرد جوشکاری با سیم

از این روش، نه تنها در تعمیرگاه ها، بلکه در بسیاری صنایع همچون لوله‌­کشی صنعتی، ساخت تانک هیدرولیک، ساخت کشتی و در ساخت سازه‌های صنایع فلزی و صنایع فولادی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

جوشکاری با الکترود

تفاوت بین جوشکاری با الکترود و با استفاده از سیم جوش

جوشکاری با الکترود

جوشکاری با الکترود و یا همان جوشکاری الکترود دستی، یکی از معروف‏‌ ترین و ابتدایی‏‎‌ترین نوع جوشکاری است و در آن جریان قوس الکتریکی به وسیله ی تماس بین الکترود و قطعه کاری ایجاد می‌گردد. بین دو قطب اتصال کوتاه ایجاد می کند و این اتصال باعث تداوم جریان می شود و حرارت مورد نیاز برای ذوب مواد را فراهم می کند.

در این روش به ولتاژ پایین و شدت جریان بالایی نیاز است و حتما هم از شدت جریان باید با خبر باشید، برای کیفیت اتصال، شدت جریان موثرترین فاکتور می باشد، زیرا این مقدار بالا باعث می شود تا حجم ماده ذوب شود در واحد زمان افزایش یافته و ضخامت و کیفیت جوشکاری ارتقاء می دهد.

مزایای جوشکاری با الکترود

جوشکاری با الکترود، دارای مزایایی است که در ذیل آنها را بیان می کنیم:

 • از این نوع جوشکاری می توانید برای هر ماده‌‏ای استفاده کنید.
 • به گاز محافظ نیازی ندارد.
 • در فضای بیرون و تحت شرایط متفاوت آب و هوایی مانند باد و باران مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این نوع جوشکاری، برای هر نوع حالت مکانی و برای هر نوع ماده ی پرکننده‌‏ای دارای کاربرد است.
 • هزینه ی نسبتا پایینی دارد.
 • صدای زیادی تولید نمی کند و به همین دلیل نسبت به دیگر روش ها آلودی کمتری دارد.
 • برای کاربران، روش بسیار امن و سالمی است و به راحتی می توانند با این روش کار کنند.
 • اتصال با این روش، بسیار با کیفیت است و خواص مکانیکی بسیار خوبی دارد.
 • اتصال ایجاد شده، در برابر خوردگی دارای مقامت بالایی است و از انواع روغن و گریس برای آن‌ها در مقابل خوردگی می‌توان استفاده کرد.
کاربرد استفاده از الکترود در جوشکاری

کاربرد استفاده از الکترود در جوشکاری با توجه به نوع کار

معایب جوشکاری با الکترود

استفاده از این روش معایبی هم دارد و در ذیل آن را بیان می کنیم:

 • دارای سرعت پایینی است و نرخ تولید بالایی را ارائه نمی دهد.
 • مقدار دودی تولید شده به وسیله ی این روش، بسیار زیاد است.
 • زمان راه اندازی آن بالا است و ایت زمان به دلیل وقفه ی زمانی ناشی از تعویض الکترود است.
 • قابلیت انجام به صورت اتوماتیک را ندارد.
 • سطح دارای پرداخت خوبی نمی باشد و ناهمواری دارد.
 • احتمال وقوع خطا در نقطه ی شروع و پایانی جوشکاری بسیار زیاد است.

کاربرد استفاده از الکترود در جوشکاری

این روش بیشتر برای ساخت خط لوله صنعتی، صنایع فلزی به ویژه صنعت فولاد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به مطالب ذکر شده در اینن مقاله، برای جوشکاری می‏‌توان از هر دو روش جوشکاری با الکترود و جوشکاری با سیم‏ جوش استفاده کنید، ولی جوشکاری با سیم مقداری پیچیده‌ تر و دسترسی به برخی نواحی خاص دشوار است. اما جوشکاری الکترودی این ایرادها را ندارد و کار با آن بسیار ساده و آسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *