آموزش ابزارآلات

نحوه استفاده از سنباده برقی

مرد تعمیر کار در حال کار کردن با سنباده برقی

سنباده یکی از ابزارهای لازم و ضروری برای کار با چوب می باشد و هم به صورت دستی و هم به صورت برقی تولید شده است. سنباده های دستی، جزء ابزارهای سنتی هستند که اساتید کهنه کار بیشتر از آن ها استفاده می کنند، البته که تجهیزات برقی دارای عملکرد بهتری می باشند و سرعت کار بالاتری نیز دارند.

سباده ی برقی جزء ابزارهای می باشد که سرعت کار را بسیار بالا می برد و استفاده از آن آسان تر است. این سنباده ها بیشتر با عنوان سنباده ی لرزان شناخته می شوند و برای کاربردهای گوناگون مانند: صاف کردن، صیقل دادن سطوح مختلف فلزی و چوبی مورد استفاده قرار می گیرند و ناهمواری های سطحی زبر و نرم را از بین می برند. این محصول، دارای ذرات ریزی می باشد و به کمک چسب روی ورقه های مخصوص چسبیده می شوند و کار سایش را انجام می دهند.

این ابزار به صورتی طراحی شده است که در زمان کار کردن صدای چندانی تولید نمی کند و افراد تازه کار و کسانی که قبلا با این ابزر کار نکرده به راحتی می توانند عمل سایش را انجام دهند و سطح مورد نظر خود را صیقل دهند و کاغذهای مخصوص این کار نیز در قسمت زیرین قرار گرفته و با قرارگیری و تماس با سطح کار عملیات صاف کردن را انجام می دهد.

این کاغذها نیز دارای استاندارد و شماره بندی می باشند و هر کدام از آن ها برای هدف و سطح خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

سنباده برقی چیست

این دستگاه یک ابزار برقی می باشد و با تبدیل نیروی چرخشی موتور به حرکت لرزشی در می آید و کار سنباده زنی آغاز می شود و معمولا در صنایعی مانند: نجاری، معرق کاری، منبت کاری، مشبک کاری و … که با چوب سر و کار دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

این وسیله بسیار کم صدا می باشد و تقریبا افراد حرفه ای و حتی آماتور هم می توانند با آن به راحتی کار کنند و سطح مورد نظر را صیقل دهند.

نجار حرفه ای تخته چوب خام را با سنباده برقی سنباده می زند

نجار حرفه ای تخته چوب خام را با سنباده برقی سنباده می زند

راهنمای کار با سنباده برقی

دفت داشته باشید که در زمان کارکردن با این دستگاه و بعد از آن نیز یک سری نکات ایمنی را باید رعایت کنید:

 • این دستگاه، برای سنباده کاری سطوح مواد مختلف مانند: پلاستیک، فلز، چوب، فرآورده‌های چوبی و … مورد استفاده قرار می گیرد و در زمان پرداخت چوب و رنگ دقت داشته باشید و برای دچار نشدن به بیماری های تنفسی بهتر است که از لوازم ایمنی فردی استفاده کنید.
 • به این نکته دقت داشته باشید که این ابزار ضد آب نیست و در صورتی که می خواهید در مکان هایی که آب وجود دارد استفاده کنید بهتر است که از سنباده ی لرزان بادی استفاده کنید.
 • سطح مورد نظر باید خالی از هر نوع سیم جریال برق و قطعات فلزی مانند پیچ و میخ باشد.
 • در زمان کار کردن دستگاه را محکم نگه دارید و دستگاه روشن را رها نکنید.
 • کیسه ی جمع آوری گرد غبار و یا نازل مکنده ی کارگاه را قبل از سنباده کاری متصل کنید.
 • به این نکته ی بسیار مهم دقت کنید که در زمان نصب و یا جدا کردن برگ سنباده، حتما دستگاه را خاموش کنید.
 • برای جلوگیری از مشکلات ریوی و تنفسی در زمان کار کردن با این دستگاه باید دارای تهویه ی مناسب باشد.
 • با دستان خیس و مرطوب با این وسیله کار نکنید، زیرا در زمان کار کرد دستگاه باید محکم نگه داشته شود.
 • همیشه برای جلوگیری از پرتاب شدن تکه های چوب و خاک اره به داخل چشم هایتان، از عینک محافظ استفاده کنید.
 • از قرار دادن این دستگاه در معرض دست کودکان جلوگیری کنید.
 • پس از اتمام کار، در صورت ترک کردن محل کار دستگاه را بر روی میز رها نکنید.
 • قبل از شروع کار، صفحه ی متناسب با سطح مورد نظر را برای سنباده نصب کنید.
 • به صورت مداوم و گاه به گاه سنباده را تمیز کنید، زیرا در این صورت کمترین میزان ممکن خاک، داخل دستگاه باقی می ماند.
 • در زمان کار کردن با دستگاه، وزن خود را بر روی آن نیندازید و بگذارید که دستگاه با همان سرعت طبیعی طراحی شده پرداخت چوب را انجام دهد.
 • در زمان سنباده کاری، بهتر است که دستگاه را در راه چوب و رگه های آن حرکت بدهید.
سنباده در حال کار

سنباده در حال کار

نکات نگه داری ابزار دستی برقی سنباده لرزان

برای داشتن ابزاری سالم بهتر است که همیشه یک سری نکات را رعایت کنید و در ذیل این نکات مهم را بیان می کنیم:

 • پیچ‌های دستگاه را همیشه به صورت منظم مورد بررسی قرار دهید و پیچ‌های باز شده را محکم کنید و برای پیچ های گمشده جایگزین قرار دهید.
 • سیم پیچ ها همیشه حکم قلب دستگاه هستند و دقت داشته باید که موتور دستگاه مرطوب و یا آغشته به روغن نباشد.
 • همیشه و به صورت منظم ذغال دستگاه را بررسی کنید و در صورت تمام شدن، آن را تعویض کنید.
 • از دستکاری کردن و باز کردن دستگاه جدا خودداری کنید و برای تعمیر و بررسی موارد دیگر به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.
 • برای تنظیم دور مناسب می توان از دیمر تنظیم سرعت استفاده کرد و برای هر نوع سنباده از سرعت خود استفاده کنید.

دسته بندی انواع سنباده برقی

سنباده های برقی به دو دسته ی اصلی تقسیم می شوند:

چهار گوش یا بزرگ:

این مدل را باید با هر دو دست هدایت کنید و بیشتر برای ریزه کاری های نهایی دارای کاربرد می باشد و برای شکل دهی و صیقل دادن لبه های قطعه هم مورد استفاده قرار می گیرند و کاغذها در این نمونه به کمک یک گیره سر جای خود نگه داشته می شوند.

مشتی:

این مدل را می توانید به وسیله ی یک دست انجام دهید و به همین دلیل به نام مشتی مشهور شده است و می تواند در حین چرخش به طرفین هم حرکت کند و بیشتر برای نقاطی با دسترسی دشوار مورد استفاده قرار می گیرد. توانایی لایه برداری آن هم نسبت به نمونه ی چهارگوش بیشتر می باشد و اتصال کاغذ در آن به کمک چسب انجام می شود و قیمت کم تری نسبت به مدل چهارگوش دارد.

خانم نجاری که چوب خام را سنباده می زند

خانم نجاری که چوب خام را سنباده می زند

نحوه کار با سنباده برقی

برای استفاده از این دستگاه، ابتدا باید به کمک یک خط کش و یک چراغ نقاط ناهموار روی سطح را مشخص کنید و برای این کار هم باید خط کش را روی سطح بگذارید و چراغ را کنار آن قرار دهید. نقاطی که نور از زیر خط کش عبور می کند نقاط نا هموار هستند و با یک مداد یا خودکار علامت گذاری کنید.

سپس سنباده برقی را روی نقاط علامت زده قرار دهید و بعد دستگاه را روشن کنید و آن را به عقب و جلو روی علامت هایی که زده اید حرکت دهید و در این حالت کاغذ مخصوص که در حال چرخش است، نقاط مرتفع تر را ساییده و به سرعت تمام سطح را به یک اندازه صاف می کند.

در زمان استفاده سعی کنید دستتان ثابت باشد و دستگاه را با سرعت ثابت و به طور دائمی روی سطح حرکت دهید، زیرا حرکات ناگهانی، بلند کردن و کوبیدن روی سطح و همچنین تغییر جهت با سرعت های گوناگون دستگاه را خراب می کند و به کاغذ و ادوات دستگاهتان هم آسیب می رساند. بعد می توانید سنباده را خاموش کنید و به کمک خط کش و چراغتان مجدد صاف بودن قطعه را بررسی کنید.

با توجه به تمامی موارد ذکر شده در بالا، می توانید با رعایت نکات گفته شده از دستگاه استفاده کنید و سطح مورد نظر خود را نیز صیقل دهید و هموار کنید. البته دقت داشته باشید که تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.