آموزش ابزارآلات

ابزارهای پرکاربرد در صنعت و منزل

کلاه ایمنی با جعبه ابزار سیاه رنگ

یک نقطه ی عطف هیجان‌انگیز در زندگی هر انسانی، خرید خانه می باشد و بعد از خریداری و اسباب کشی به خانه ی جدید، مسئولیت حفظ و نگه داری آن خانه دیگر بر عهده ی شما می باشد و دیگر صاحب خانه‌ای نیست که خرابی های خانه را تعمیر کند و باید در هر خانه ای یک سری ابزارهای لازم و ضروری برای مواقع اضطراری وجود داشته باشد.

وجود یک جعبه ابزار همراه با ابزارهای لازم و ضروری به شما کمک می کند تا تعمیرات معمولی را خودتان انجام دهید و نیازی به تعمیرکاران و صرف هزینه اضافی نداشته باشید.

اگر جزء افرادی می باشید که دارای استعداد خوبی در یادگیری تعمیرات هستید، بدون شک می توانید بسیاری از تعمیرات را خودتان انجام دهید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

ابزارها شامل سه دسته مانند: ابزار دستی، ابزار برقی و ابزار ایمنی می باشند و ما در این مقاله سعی بر آن داریم که ابزارهای پرکاربرد و ضروری برای صنعت و منزل را توضیح دهیم. در ذیل به تک تک این ابزارهای مورد نیاز می پردازیم:

ابزارهای دستی پرکاربرد در صنعت و خانه

ابزارهای دستی بسیار پرکاربرد هستند و در ذیل به تک تک این ابزارها می پردازیم:

انبرها

یکی از ابزارهای دستی که معمولا اکثریت با آن آشنا هستند انبرها می باشند و غالبا به صورتی طراحی شده اند که به وسیله ی دو دسته و دو فک کار می کنند و با نزدیک شدن دو دسته به هم دو فک نیز به هم نزدیک می شود و قطعه ای قرار گرفته در بین آن، تحت فشار قرار می گیرد.

دارای لبه های شیاردار می باشد و با ایجاد اصطکاک از لغزش قطعه ی کار جلوگیری می کند و با دو لبه ی صاف دیگر آن می توانید انواع سیم را برش دهید و یا قطعه ی فلزی را با فشار ببرید.

خرید انبردست اف ام اس سایز ۸ اینچ

سیم چین

این وسیله همانطور که از نامش مشخص می باشد، برای بریدن سیم و بیرون آوردن روکش سیم مورد استفاده فرار می گیرد و دو فک تیز آن با اعمال نیرو به دسته ها سیم یا روکش را قطع می کنند.

خرید انبر سیم چین ام اس سایز ۶.۵ اینچ

مغازه ابزار فروشی دارای ابزارهای تعمیر

مغازه ابزار فروشی دارای ابزارهای تعمیر

دم باریک

این ابزار شبیه به انبر دست می باشد و دارا فک ها بلندتر و باریک تر هستند و نسبت به انبر دست دارای قابلیت کمتری برای اعمال نیرو می باشند و برای گرفتن قطغه در فضا و دسترسی کم مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید انبر دم باریک اف ام اس سایز ۶.۵ اینچ

انبرقفلی

این ابزار مانند انبر دست می باشد و تفاوت آن در قفل اتوماتیک آن می باشد و با این وسیله می توانید اعمال نیروی بیشتری به قطعه ی کار داشته باشید. دارای یک پیچ تنظیم می باشد و میزان باز شدن فک ها را کنترل می کند. یک فنر قوی در داخل دسته ها تعبیه شده است و باعث می شود تا مکانیزم اعمال نیرو به خوبی برای قفل شدن و اعمال نیرو فعال شود.

خرید انبرقفلی ۱۰ اینچ برند سکلت

انبر پرچ

یکی از انبرهای بسیار پرکاربرد می باشد و برای اتصال دو سطح و یا صفحه روی هم مورد استفاده قرار می گیرد والبته که به تنهایی دارای کاربرد نمی باشد و به همراه خود پرچ مورد استفاده قرارمی گیرد.

پیچ گوشتی

این ابزار بسیار مهم و پر کاربرد است و دارای انواع مختلفی مانند: پیچ گوشتی های دو سو، چهارسو که در مدل های ضربه خور و ۶ گوش موجود هستند، پیچ گوشتی های با سر شش پر، سایزهای کوچک پیچ گوشتی، پیچ گوشتی های موبایلی یا پیچ گوشتی ساعتی و … می باشد.

خرید پیچ گوشتی دو طرفه

خرید ست ۷ عددی پیچ گوشتی کروم وانادیوم

ست ابزارهای متفاوت

ست ابزارهای متفاوت

آچارها

در ادامه به معرفی آچارهای پر استفاده می پردازیم.

آچار فرانسه

یکی از پرکاربردترین انواع آچار می باشد و در سایزهای مختلف همراه با فک قابل تنظیم برای پیچ و مهره های متفاوت وجود دارد و می توانید به وسیله ی آن انواع اتصالات را باز و بسته کنید.

آچار تخت و رینگی

این نوع از ابزار برای برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها مورد استفاده قرار می گیرد و دارای سایزهای ۷ میلی متر تا ۳۴ میلی متر همراه با یک سر تخت و یک سر رینگی یا دو سر تخت و یا دو سر رینگی می باشد.

آچار آلن

این آچار، مخصوص پیچ های آلن است و دارای دو نوع می باشد و یکی مخصوص پیچ های آلن با سر ۶ پر که به آچار آلن خورشیدی و یکی برای پیچ های با سر ۶ گوش معروف می باشند.

خرید آلن چاقویی ۸ عددی ستاره ای هاردکس

خرید آلن چاقویی ۸ عددی ۶ گوش هاردکس

چکش

این ابزار، برای وارد کردن ضربه مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع مختلف مانند: دسته چوبی، تمام لاستیکی، تمام فلزی و ژله ای می باشد همگی دارای کاربردهای خاص خود هستند و در مکانیکی، صافکاری، کاشی کاری و … استفاده می شوند و کاربرد دارند.

خرید چکش دسته چوبی

ابزار اندازه گیری

در ادامه به معرفی ابزارهای اندازه گیری پر استفاده می پردازیم.

متر

این ابزار مخصوص اندازه گیری می باشد و معمولا روی مترها به هر دو واحد اینچی و سانتی متری اندازه ها نوشته شده است و دارای انواع مختلف متری مانند: ۳، ۵، ۷٫۵ و ۱۰ متری می باشند و در مدل های شیشه ای نشکن و پلاستیکی وجود دارد.

متر ۵ متری فیسکو مدل UNIMATIC II

تراز

برای میزان کردن و اطمینان از صاف بودن سطوح مود استفاده قرار می گیرد وبه این صورت است که حباب هوا و مایع داخل محفظه های شیشه ای روی تراز صاف، عمود یا ۴۵ درجه بودن را مشخص می کند.

تراز mtc اسلوونی

جعبه ابزار مربعی جدید بر روی پس زمینه چوبی

جعبه ابزار مربعی جدید بر روی پس زمینه چوبی

ابزارهای تراش و برش

ابزارهای تراش و برش بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

کاتر

کاتر، دارای انواع مختلف مانند کاردک شیشه پاک کن بزرگ و کوچک می باشد و برای تمیزکاری سطوح یا شیشه مورد استفاده قرار می گیرد و البته که کاترهای موکت بر در انواع پلاستیکی و سربی وجود دارد.

خرید کاتر دسته سربی ایرانی

مته

برای سوراخ کاری مورد استفاده قرار می گیرد و به سر دریل وصل می شود و دارای سایزها و جنس های مختلف مانند مته ی فلزی، گرانیتی و … می باشد.

صفحات برش

این ابزارها مخصوص دستگاه فرزمی باشد و برای نصب، برش یا سایش مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع مختلفی مانند آهن بر، سنگ بر، استیل بر، صفحه ساب و … می باشد.

صفحه برش استیل مینی وورت

ابزار برقی

در برخی موارد باید از ابزارهای برقی استفاده کنید و در این قسمت به دو مورد از معروفترین آن ها اشاره می کنیم.

دریل

معروفترین ابزار برقی می باشد و دارای کاربرد بسیار زیادی است و برای انواع سوراخ کاری مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع مختلف شامل پیچ گوشتی شارژی، دریل بتن کن، دریل چکشی و … می باشد و این وسیله در منزل هم زیاد کاربرد دارد.

دریل شارژی ۲۰ ولت براشلس رونیکس مدل ۸۹۰۵K

پیدا کردن بهترین ابزار

پیدا کردن بهترین ابزار

ابزار ایمنی

در قسمت آخر این مقاله به معرفی ابزارهای ایمنی پر استفاده می پردازیم.

دستکش کار

یکی از مهم ترین لوازم موقع کار کردن می باشد و بسیاری از کارها بدون دستکش امکان پذیر نمی باشد و عدم استفاده از آن باعث آسیب رساندن به دست ها می شود و دستکش های نخی و کف مواد و ضد برش یا ژله ای و دستکش مخصوص جوشکاری وجود دارد. همگی برای محافظت از دستان در برابر بریدگی یا فشار و حساسیت مورد استفاده قرار می گیرند.

دستکش ضد برش استادکار

فازمتر

یکی از مهم‌ترین و لازم ترین ابزارهای خانگی فازمتر است و بیشتر به شکل پیچ گوشتی ساخته می شوند و برای تشخیص سیم فاز از سیم نول نیز مورد استفاده قرار می گیرد و هر زمان که نوک فازمتر را داخل یکی از خانه های پریز و یا روی سر سیمی که برق در آن جریان دارد قرار دهید و انگشت دست را روی پیچ انتهایی دسته آن بگذارید، با روشن شدن فازمتر آن سیم فاز است و به وسیله ی آن می توانید ایمنی را برقرار کنید و البته که به غیر از عمل فازمتر کار پیچ گوشتی را هم نجام می دهد.

فازمتر آیرون مکس ۱۹ سانتی متر مدل IM-VT93

منگنه دستی صنعتی

منگنه برای نصب کردن صفحات مختلف، مستقر کردن پارچه، نصب ورق های عایق و همچنین برای کارهای اتصال سریع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و یک ابزار کمی حرفه ‌ای تر برای بیشتر صاحب خانه ها است و به وسیله ی آن می توانند، بسیاری از این کارها را با یک میخ ریزتر و چکش انجام دهند.

منگنه کوب بادی جیت کره مدل ۸۰۱۶ رونیکس

ما در این مقاله بسیاری از ابزارهای لازم و ضروری و کارایی آن را برای استفاده در خانه و صنعت شرح دادیم و دیگر می توانید برای خرید آن ها اقدامات لازم را انجام دهید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.